تهران، خیابان انقلاب، بین چهارراه ولیعصر و فلسطین، نبش خیابان مظفر جنوبی، پلاک ۱۰۷۰ ، واحد ۵

مرکز تماس همکال

مرکز تماس همکال

راهکارهای مرکز تماس برای رشد کسب و کار

راهکارهای مرکز تماس برای رشد کسب و کار

امروزه رشد کسب و کار، چالشی‌ست که تمام مدیران با آن سروکار دارند. راهکارهای مختلفی برای رشد کسب‌وکار وجود دارد که می‌توانید برای پیشرفت از آن‌ها استفاده کنید. اما باید بدانید که اگر این راهکارها را به درستی استفاده نکنید تضمین قطعی و صددرصدی برای پیشرفت نیستند.

در این مطلب با روش‌های رشد کسب‌وکار به صورت کامل آشنا خواهید شد.

رشد کسب و کار

کسب و کار یک فعالیت اقتصادی است که با هدف تولید یا خدمت‌رسانی به مشتریان و کسب سود انجام می‌شود. هر تجارتی برای بقا و پیشرفت نیاز به رشد دارد. رشد کسب و کار به معنای افزایش فروش، سود، بازار، مشتریان، کارکنان و سهامداران است. رشد کسب و کار نیاز به برنامه‌ریزی، استراتژی، تحلیل و اجرا دارد.

راهکارهای رشد کسب و کار
راهکارهای رشد کسب و کار

 

4 راهکار موثر بر رشد کسب و کار

برای رشد کسب و کار، باید عوامل داخلی و خارجی آن را در نظر گرفت. عوامل داخلی شامل محصولات، خدمات، فرآیندها، منابع، ساختار، فرهنگ و استراتژی هستند. عوامل خارجی شامل بازار، رقبا، محیط، قوانین، تکنولوژی و نیازهای مشتریان هستند.

برای پیشرفت سازمان، باید به بهبود عوامل داخلی و تطابق آن با عوامل خارجی توجه شود. در این بخش به برخی از روش های رشد کسب و کار اشاره خواهیم کرد.

1. بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی، روشی است که در آن فروشنده با استفاده از تلفن با مشتریان بالفعل یا بالقوه ارتباط می‌گیرد. از این طریق مشتریان را با محصولات یا خدمات خود آشنا می‌کند، نظرات آن‌ها را جمع‌آوری کرده و در نهایت آن‌ها را به خرید ترغیب می‌کند.

بازاریابی تلفنی دارای مزایای زیر است:

 • هزینه پایین: بازاریابی تلفنی نسبت به سایر روش‌های بازاریابی هزینه پایین‌تری دارد. فروشنده نیازی به حضور فیزیکی در محل مشتری ندارد و می‌تواند با تعداد زیادی از مشتریان در زمان کوتاه تماس بگیرد.
 • ارتباط مستقیم: فروشنده می‌تواند با شنیدن صدای مشتری، حالت و علاقه‌ی آن را تشخیص دهد و براساس آن روش مناسب برای تعامل را انتخاب کند. همچنین فروشنده می‌تواند به سرعت به اعتراضات، شکایات و سؤالات مشتری پاسخ دهد و رابطه اعتماد بین طرفین را افزایش دهد.
 • انعطاف‌پذیری: بازاریابی تلفنی روشی انعطاف‌پذیر است که براساس نوع محصول، بازار، هدف و بودجه قابل تغییر است. همچنین فروشنده می‌تواند زمان، محل، شماره و تعداد تماس‌ها را براساس شرایط خود و خریداران مشخص کند.
مطالعه کنید:  تاثیر لحن صدا بر مشتریان شما
روش های رشد کسب و کار
روش های رشد کسب و کار

2. هپی كال یکی از روش های رشد کسب و کار

هپی كال نوعی نظرسنجی است كه از راهکارهای رشد کسب و کار محسوب می‌شود. در این روش پس از خرید محصول یا دریافت خدمات، با مشتری تماس گرفته شده و نظرات او را درباره‌ی كیفیت، قیمت، رضایت و پیشنهادات مشتری جمع‌آوری می‌شود. هپی كال به‌عنوان روشی در بازاریابی و خدمات پس از فروش مورد استفاده قرار می‌گیرد. مزایای این روش عبارتند از:

 • افزایش رضایت مشتری: هپی کال باعث می‌شود که مشتری احساس کند به نظرات و نیازهای او اهمیت داده می‌شود و کسب و کار به او توجه دارد. این امر باعث افزایش رضایت، وفاداری و توصیه مشتری به دیگران یا همان بازاریابی دهان به دهان خواهد شد.
 • جمع‌آوری اطلاعات با ارزش: این روش راه عالی برای جمع‌آوری اطلاعات با ارزش درباره نقاط قوت و ضعف محصولات یا خدمات، نظرات و پیشنهادات مشتریان، روند خرید و استفاده، رضایت و نارضایتی‌ها همچنین علل آن‌ها است. این اطلاعات می‌تواند به رشد کسب و کار در زمینه‌ی بهبود کیفیت، توسعه محصولات جدید، تعیین قیمت مناسب، تغییر استراتژی بازاریابی و خدمات پس از فروش کمک خواهد کرد.
 • حفظ و گسترش بازار: هپی کال روشی برای حفظ و گسترش بازار است. با برقراری ارتباط با مشتریان، کسب و کار می‌تواند رابطه خود را با آنها تقویت کند، نسبت به رقبا مزیت بدست آورد، فروش تکراری را افزایش دهد، فروش محصولات جانبی یا مکمل را ترویج کند و بازخورد سریع و منظم درباره عملکرد خود بگیرد.

3. نظرسنجی تلفنی از راهکارهای رشد کسب و کار

نظرسنجی تلفنی روش پژوهشی بوده كه در آن از پرسش‌نامه‌ای كوتاه، استاندارد و از پیش تعیین شده استفاده می‌شود. سپس با جامعه هدفی مشخص تماس گرفته شده و نظرات، علایق، رفتارها و سوابق آنها درباره موضوع خاصی پرسیده می‌شود. نظرسنجی تلفنی به‌عنوان روش پژوهش بازار، سیاسی، اجتماعی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. نظرسنجی تلفنی دارای مزایای زیر است:

 • سرعت بالا: نظرسنجی تلفنی روشی سریع برای جمع‌آوری داده‌ها است. با استفاده از تلفن، می‌توان به صورت همزمان با تعداد زیادی از افراد در مناطق مختلف ارتباط برقرار و پاسخ‌ آنها را ثبت كرد. همچنین با استفاده از نرم‌افزارهای خودكار، می‌توان فرآیند نظرسنجی را به صورت الکترونیکی انجام داد و اطلاعات را به‌طور آنلاین و آماری تحلیل کرد.
 • هزینه پایین: این روش نسبت به سایر روش‌های نظرسنجی هزینه پایین‌تری دارد. زیرا نیازی به حضور فیزیکی در محل جامعه هدف نیست و می‌توان با استفاده از تلفن‌های ثابت یا همراه، خطوط گروهی یا سانترال، نمایندگان یا پاسخگویان خودکار، داده‌ها را جمع‌آوری کرد.
 • دقت بالا: این نظرسنجی روشی دقیق برای جمع‌آوری اطلاعات است. با استفاده از پرسش‌نامه استاندارد، می‌توان از همخوانی و یکسان بودن سؤالات و پاسخ‌ها اطمینان حاصل کرد.
مطالعه کنید:  هپی کال چیست؟
CRM و رشد کسب وکار
CRM و رشد کسب وکار

4. CRM روشی برای رشد کسب و کار

CRM مخفف Customer Relationship Management است که به معنای مدیریت ارتباط با مشتریان از روش های رشد کسب و کار است.  CRM استراتژی، فرآیند و نرم افزاری بوده که به کسب و کار کمک می‌کند تا با استفاده از داده‌های مشتریان، رابطه خود را با آنها بهبود بخشید، نیازها و انتظارات آن‌ها را شناسایی کرده و به صورت سفارشی به آن‌ها خدمات ارائه دهید. مزایای استفاده از این روش عبارتند از:

 • افزایش فروش: CRM باعث می‌شود که کسب و کار بتواند فروش خود را افزایش دهد. به این صورت به کسب و کار کمک می‌کند که مشتریان بالقوه را شناسایی کرده تا با استفاده از روش‌های مناسب بازاریابی، آن‌ها را به مشتریان واقعی تبدیل کند. همچنین CRM به کسب و کار کمک می‌کند تا فروش تکراری را افزایش دهد، فروش محصولات جانبی یا مکمل را ترویج کند و پس از خرید میزان رضایت مشتریان را پیگیری کند.
 • افزایش رضایت: CRM کمک می‌کند که کسب و کار بتواند رضایت مشتریان خود را افزایش دهد. این روش باعث می‌شود تا نمایندگان نظرات، شکایات، پیشنهادات و نیازهای مشتریان را جمع‌آوری، ثبت، پاسخگویی و رفع کنند. همچنین CRM به کسب و کار کمک می‌کند تا خدمات پس از فروش مناسب و سریع را ارائه دهد، بازخورد مستمر درباره عملکرد خود بگیرد و به صورت سفارشی با هر مشتری صحبت کند.
 • افزایش بهره‌وری: این روش باعث می‌شود که کسب و کار بتواند بهره‌وری خود را افزایش دهد. CRM به کسب و کار کمک می‌کند تا فرآیندهای داخلی خود را بهینه‌سازی، هماهنگ و اتوماتیک کند. همچنین CRM به کسب و کار کمک می‌کند تا از منابع خود به صورت موثر و قابل اندازه‌گیری استفاده کند، هزینه‌ها را کاهش دهد و سود خود را افزایش دهد.

سخن پایانی

در این مقاله به برخی از روش‌های موثر بر رشد کسب و کار اشاره کردیم. این روش‌ها شامل بازاریابی تلفنی، هپی كال، نظرسنجی تلفنی و نرم افزار CRM هستند. هر یک از این روش‌ها دارای مزایا و نکات خاص خود هستند که باید در نظر گرفته شوند. با استفاده از این روش‌ها، کسب و کار می‌تواند فروش، رضایت، بهره‌وری و سود خود را افزایش دهد.

همکال مرکز تماسی‌ با نمایندگان باتجربه است که تمامی روش های رشد کسب و کار که معرفی شدند را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.

مطالب مرتبط