تهران، خیابان انقلاب، بین چهارراه ولیعصر و فلسطین، نبش خیابان مظفر جنوبی، پلاک ۱۰۷۰ ، واحد ۵

مرکز تماس همکال

مرکز تماس همکال

دسته بندی مشتریان چیست؟

دسته بندی مشتریان چیست؟

دسته بندی مشتریان به شرکت‌ها کمک می‌کند تا استراتژی‌های موفقیت‌آمیز‌تری در زمینه بازاریابی، خدمات مشتری و توسعه محصول اجرا کنند. همچنین، این کمک می‌کند تا شرکت‌ها مشتریان هدف خود را به بهترین شکل شناسایی کرده و خدمات منتاسب با نیاز آنها ارائه کنند.

دسته بندی مشتریان چیست؟

دسته بندی مشتریان یعنی تقسیم و طبقه بندی مشتریان بر اساس ویژگی‌ها، خصوصیات، نیازها یا عوامل دیگر به گروه‌های مختلف. این فرآیند به شرکت‌ها کمک می‌کند تا مشتریان را بشناسند و نیازها و ترجیحات آنها را درک کنند تا بتوانند بهترین خدمات و محصولات را به آنها ارائه دهند.

روش های طبقه بندی مشتریان
روش های طبقه بندی مشتریان

روش‌های طبقه بندی مشتریان

برخی از روش‌های دسته بندی مشتریان عبارتند از:

 • دسته بندی بر اساس سن و جنسیت

این یکی از ساده‌ترین روش‌هاست که مشتریان را بر اساس گروه‌های سنی (مثلاً کودکان، نوجوانان، بزرگسالان) و جنسیت (مرد، زن) تقسیم می‌کند.

 • دسته بندی بر اساس دموگرافیک

شامل عواملی مانند موقعیت جغرافیایی، تحصیلات، درآمد، شغل و وضعیت تاهل است.

 • دسته بندی بر اساس رفتار مشتری

در این روش، مشتریان بر اساس عملکرد یا رفتارهایشان نسبت به محصول یا خدمات شرکت دسته‌بندی می‌شوند. مثلاً مشتریان وفادار، مشتریان جدید و…

 • دسته بندی بر اساس نیازها و علایق

در این روش، مشتریان بر اساس نیازها، علایق و ترجیحات خود به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شوند.

 • دسته بندی بر اساس ارزش مشتری

مشتریان بر اساس میزان ارزشی که برای شرکت دارند (مثلاً درآمد سالیانه) دسته‌بندی می‌شوند.

مزیت‌های دسته بندی مشتریان

دسته بندی مشتریان برای شرکت‌ها و کسب‌وکارها دارای مزایا و فواید متعددی است که به بهبود عملکرد و افزایش سطح رضایت مشتریان کمک می‌کند. در زیر تعدادی از این مزایا ذکر شده است:

 • افزایش تمرکز بر روی نیازها و ترجیحات مشتریان
مطالعه کنید:  چگونه زمان پاسخگویی به مشتریان را کاهش دهیم؟

با دسته‌بندی مشتریان، شرکت‌ها می‌توانند نیازها، علایق و ترجیحات مختلف گروه‌های مختلف مشتریان را درک کنند و خدمات و محصولات خود را بر اساس این اطلاعات بهبود دهند.

 • افزایش استراتژی‌های بازاریابی

با دسته بندی مشتریان، شرکت‌ها می‌توانند استراتژی‌های بازاریابی مختلف برای هر گروه اجرا کنند. این به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا تبلیغات و فعالیت‌های بازاریابی را بهتر به نیازها و مورد انتظار هر گروه مشتری تنظیم کنند.

 • افزایش وفاداری مشتریان

با شناخت بهتر از نیازها و ترجیحات مشتریان، شرکت‌ها می‌توانند خدمات و محصولاتی ارائه دهند که بهترین ارزش را برای آنها داشته باشد. این موجب می‌شود که مشتریان به شرکت وفادارتر باشند.

 • افزایش درآمد و سودآوری

با بهبود تعامل با مشتریان و ارائه بهترین محصولات و خدمات بر اساس نیازها، شرکت‌ها می‌توانند درآمد و سودآوری خود را افزایش دهند.

 • کاهش هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات

با دسته بندی مشتریان و هدف‌گذاری دقیق‌تر تبلیغات، شرکت‌ها می‌توانند هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات را کاهش دهند و به شکل موثرتری بازاریابی کنند.

افزایش فروش
افزایش فروش
 • افزایش نرخ تبدیل و فرصت‌های فروش

با شناخت بهتر از نیازها و ترجیحات مشتریان، شرکت‌ها می‌توانند بهترین راهکارها و پیشنهادات را ارائه دهند که موجب افزایش فرصت‌های فروش و نرخ تبدیل به معاملات موفق می‌شود.

 • بهبود تجربه مشتری

با دسته بندی مشتریان و ارائه خدمات و محصولات متناسب با نیازها و ترجیحات آنها، تجربه مشتری بهبود می‌یابد که موجب افزایش رضایت و وفاداری مشتریان می‌شود.

کاربردها

طبقه بندی مشتریان در کسب و کارها کاربردهای متنوعی دارد. در زیر تعدادی از کاربردهای مهم آن اشاره شده است:

بازاریابی موثر

با طبقه بندی مشتریان بر اساس ویژگی‌ها و نیازهایشان، شرکت‌ها می‌توانند استراتژی‌های بازاریابی خاصی را برای هر گروه ارائه کنند. این موجب کاهش هدر رفتن منابع مالی و زمانی در تبلیغات ناموثق و بی‌هدف می‌شود.

تخصیص منابع بهینه

با دسته بندی مشتریان، شرکت‌ها می‌توانند منابع خود را بهینه تر تخصیص دهند. مثلاً می‌توانند تمرکز بیشتری بر روی گروه‌هایی بگذارند که به احتمال بالاتری خرید می‌کنند یا به خدمات شرکت وابسته‌تر هستند.

مطالعه کنید:  با پارک تماس، تماس‌های ورودی را حرفه‌ای‌ مدیریت کنید!

توسعه محصولات و خدمات جدید

با شناخت بهتر از نیازها و ترجیحات مشتریان، شرکت‌ها می‌توانند محصولات و خدمات جدید را طراحی و ارائه کنند که بهترین نیازها و خواسته‌های مشتریان را پاسخ می‌دهند.

کاهش هزینه‌ها و بهبود سودآوری

با طبقه بندی مشتریان و هدف‌گذاری دقیق‌تر تبلیغات و منابع بازاریابی، شرکت‌ها می‌توانند هزینه‌های مرتبط با بازاریابی و تبلیغات را کاهش داده و در نتیجه سودآوری خود را افزایش دهند.

افزایش وفاداری مشتریان

با ارائه خدمات و محصولاتی که بهترین ارزش را برای هر گروه مشتری داشته باشند، شرکت‌ها می‌توانند وفاداری مشتریان را به شرکت تقویت کنند.

پیش‌بینی رفتارهای آتی مشتریان

با تحلیل داده‌های مرتبط با هر گروه مشتری، شرکت‌ها می‌توانند بهبود مدل‌های پیش‌بینی رفتار مشتری داشته باشند و اقدامات مناسبی را برای جلب و نگهداشت مشتریان انجام دهند.

این تنها چند نمونه از کاربردهای طبقه بندی مشتریان است. هر صنعت و شرکت ممکن است از این روش به شیوه‌های مختلف بهره ببرد.

سخن پایانی

مشتریان مهمترین نقش را در تجارت دارند. در واقع مشتری رئیس واقعی معامله است و مسئول سود واقعی سازمان است.

مشتری کسی است که از محصولات و خدمات استفاده می کند و کیفیت آن محصولات و خدمات را قضاوت می کند. از این رو، حفظ مشتریان یا ایجاد مشتریان جدید و شکوفایی کسب و کار برای یک سازمان مهم است .

برای مدیریت مشتریان، سازمان ها باید از نوعی رویکرد مانند دسته بندی مشتریان را انجام دهند زیرا هر مشتری باید با ارزش و سودآور در نظر گرفته شود. مرکز تماس همکال می‌تواند از طریق تماس‌های تحقیقات بازار این مسئولیت را بر عهده بگیرد.

مطالب مرتبط